Suplementacja • Glioma - Fundacja Glioma-Center

Najważniejsze na tym etapie:

01

Nie suplementowanie „na zapas”, wszystkie wartości, które można oznaczyć w surowicy (np. Witamina D, selen), warto zmierzyć przed ewentualną suplementacją

02

W grupie suplementów, których poziomu nie oznacza się (np. kurkumina), warto zapoznać się z odpowiednimi danymi i wybierać jak najbardziej świadomie

03

Zwrócić uwagę na różne funkcje suplementów, niektóre niekoniecznie kojarzone są z działaniem antynowotworowym, ale spełniają inne funkcje, które mają znaczenie w przebiegu choroby (np. przeciwobrzękowe)

Glejak, jak wiadomo, jest wyjątkowo trudnym przeciwnikiem. Dlatego też warto sięgać po różne środki i dążyć do ich synergii. Oczywiście istotne są ewentualne działania uboczne, jak również analiza spodziewanych korzyści.
Na zlecenie naszej Fundacji prof. dr hab. Joanna Wierońska, pracująca na co dzień w Instytucie Farmakologii Polskiej Akademii Nauk, dokonała przeglądu opracowań dotyczących suplementów, które były badane w kontekście glejaka.
Poza obszernym materiałem opisującym szczegółowo zebrane obserwacje i wnioski, przygotowane zostało również zestawienie, które w możliwie jak najbardziej konkretny sposób przedstawia skrótowo kluczowe informacje dotyczące poszczególnych suplementów. Może ono stanowić pierwszy krok do indywidualnego rozeznania się w potencjale poszczególnych substancji i rozmowy z lekarzem prowadzącym na temat ewentualnego włączenia wybranych suplementów do terapii.
Zwracamy jednocześnie uwagę, że suplementy mogą wspomagać leczenie kliniczne, natomiast nie powinny nigdy zastępować tego leczenia.
Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym zestawieniem.